Sophos Bridge Port

Merhaba bu kısa yazımda size Sophos ta kullanılan Bridge Port hakkında bilgi vereceğim. Varsayılan da ilk kurulumu Wizard üzerinden yaparsanız Sophos Firewall, Port 2 WAN bacağınız hariç tüm portları birleştiriyor. Burada size önerim dünya haritasından region ı Türkiye olarak seçtikten sonra Skip to Finish butonuyla wizard ı atlayınız. Diyelim ki bridge portu kurdunuz. O halde bilmeniz gereken birden fazla portu kullanıyorsanız LANtoLAN kuralı yapmanız gerekiyor. Aksi halde aynı IP aralığından IP alsanız dahi maalesef farklı portlar arkasındaki bu cihazlar birbirine erişemiyor. Bridge Port u lütfen Switch Port la karıştırmayınız.

Peki Bridge Portu dağıtmak isterseniz ne yapmanız gerekiyor ? (Öncelik olarak bağlı olduğu DHCP havuzu ve içerisindeki MAC ve IP eşleşmeleri de silinecek bilginize)

Bridge portu dağıtmak için öncelikle WAN bacağı üzerinden veya içerden bir portu Bridge Portdan çıkartıp onun üzerinden erişmeniz lazım Sophos admin paneline. WAN bacağından erişecekseniz lütfen Administration / Device Access menüsünden WAN zone u üzerinden HTTPS kutucuğunu seçip kaydediniz. Aksi takdirde panele WAN bacağı üzerinden erişemezsiniz.

WAN veya ayarlamış olduğunuz farklı bir network de ki bacak üzerinden admin panelini açıyoruz. Sonra Network / Interfaces altından Bridge Portun sağındaki delete interface kutucuğundan ilgili Port grubunu artık dağıtabiliriz. Sonrasında yeni network interfaceleriniz de istediğiniz aksiyonu alabilirsiniz.

İyi çalışmalar dilerim…